صدای طهران

سایت آگاهی، مبارزه، دموکراسی

شکست مفتضحانه روسیه در شرق اوکراین

وزارت دفاع روسیه گفته است که برخی از نیروهای این کشور «به مواضع دفاعی مفیدتر» در شمال غربی شهر باهموت در شرق اوکراین بازگشته‌اند.

بیانیه روز جعه اولین اعتراف مسکو بود مبنی بر اینکه اوکراین با موفقیت بخش‌هایی از اطراف باهموت را باز پس گرفته است. باهموت شهری کاملا ویران شده است که قبل از حمله روسیه حدود ۷۰ هزار نفر جمعیت داشت. روسیه بیش از ده ماه برای فتح این شهر تلاش کرد.

بیانیه وزارت دفاع روسیه ساعاتی پس از آن صورت گرفت که کی‌یف اعلام کرد نیروهایش در این هفته حدود دو کیلومتر در اطراف باهموت پیشروی کرده‌اند.

هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین روز جمعه گفت: «دشمن متحمل تلفات انسانی زیادی شده است. مدافعان ما در باهموت دو کیلومتر پیشروی کرده‌اند. این هفته در باهموت حتی یک موقعیت را از دست نداده‌ایم.»

در همین حال، وزارت خارجه روسیه، بریتانیا را به دلیل تامین موشک‌های کروز دوربرد «استورم شادو» که کی‌یف می‌خواهد با آن شانس خود را در یک حمله متقابل افزایش دهد، محکوم کرد.

وزارت امور خارجه روسیه با انعکاس اظهارات کرملین روز پنجشنبه تصمیم لندن برای انتقال موشک‌های استورم شادو (سایه طوفان) به اوکراین را اقدامی خصمانه خواند که منجر به به تشدید تنش‌ می‌شود. مسکو همچنین گفته است که اقدام بریتانیا مستلزم «پاسخ کافی» از طرف روسیه خواهد بود.

ولودیمیر زلسنکی اوایل این هفته گفته بود نیروهایش قبل از شروع یک ضدحمله بزرگ به زمان بیشتری نیاز دارند. او همچنین ادامه داده بود که نیروهای کی‌یف مواضع روسیه را «از چند جهت» عقب رانده‌اند.

رییس جمهوری اوکراین در پیامی جداگانه در توییتر نوشت: «اوکراین در حال حاضر بسیار قوی‌تر از سال گذشته یا هر سال دیگرِ این جنگ، برای آزادی و استقلال کشورمان است.» زلنسکی گفت که با ریشی سوناک تماس تلفنی داشته و در آن بریتانیا برای تحویل موشک‌های استورم شادو و «کمک‌های نظامی دیگر» تشکر کرده است. او همچنین ادامه داد: «ما درباره همکاری‌های دفاعی بیشتر بحث کردیم.»

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این کشور موجی از حملات اوکراین را علیه مواضع خود در شرق اوکراین دفع کرده است. این وزارتخانه گفت که این حملات در سمت سولدار، شهری که مسکو در آغاز سال تصرف کرده بود، صورت گرفته است.

یوگنی پریگوژین که رهبری واگنر برای حمله در باهموت را برعهده داشت در یک پیام ویدئویی به شدت از رهبری نظامی روسیه به دلیل «ترک کردن» مواضع‌شان در نزدیکی این شهر انتقاد کرد. پریگوژین در یک ویدئویی انتقادی به طور مشخص به سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفت: «هیچ عقب نشینی تاکتیکی‌ای وجود نداشت… آنچه اتفاق افتاد، فرار مستقیم یگان‌های وزارت دفاع از جناحین بود.» پریگوژین ادامه داد: «دروغ نگویید … جناح‌های ما در حال از هم پاشیدن هستند … همه اینها منجر به یک تراژدی بزرگ برای روسیه می‌شود.»

او ادامه داد که اوکراین ارتفاعات استراتژیک را بازپس گرفته و به طور بالقوه گروه واگنر را در معرض خطر محاصره قرار داده است.

اطلاعات اوکراین روز جمعه اعلام کرد که مشاجره علنی پریگوژین با رهبر ارتش روسیه «ترس آنها از مسئولیت شکست اجتناب ناپذیر ژئوپلیتیکی مسکو» را تایید می‌کند.

گمانه‌زنی‌های شدیدی مبنی بر اینکه کی‌یف در شرف آغاز یک ضدحمله مهم است، وجود دارد. چندین وبلاگ نویس نظامی روسیه روز پنجشنبه ادعا کردند که اوکراین حمله مورد انتظار خود را با شکستن بخش‌هایی از خط مقدم آغاز کرده است. اما مقامات اوکراینی روز جمعه این گزارش‌ها را بی‌اهمیت جلوه دادند.

A Copyright © All rights reserved by Holdingselskab Cvr:4138654 ApS |