صدای طهران

سایت آگاهی، مبارزه، دموکراسی

اقتصاد

تجمع اعتراضی سهامداران مقابل ساختمان بورس در تهران

تجمع اعتراضی سهامداران زیان دیده همزمان با افت شدید شاخص بازار بورس تهران

شاخص کل بورس شهریور امسال به شدت سقوط کرد. این شاخص بعد از روند صعودی ۳۰۰ هزار واحدی در آذر ماه دوباره روندی نزولی پیش گرفت و تا کف قبلی خود ریزش کرد. این سقوط از آغاز این هفته تا روز دوشنبه ادامه پیدا کرد. برخی از کارشناسان عقیده دارند اگر شاخص کف قبلی خود را از دست بدهد، ریزش بورس بیشتر خواهد بود.
سهامداران زیان‌دیده هفته گذشته نیز مقابل ساختمان بورس تجمع کرده و شعار داده بودند. معترضان می‌گویند که به توصیه دولت وارد بورس شده‌اند؛ اما در ماه‌های اخیر تنها شاهد افت ارزش سهام خود بوده‌اند.
با وجود رکود اقتصادی در ایران، شاخص بورس سهام از بهار امسال رشد چشمگیری کرد و از ۵۰۰ هزار واحد در ابتدای امسال به بیش از دو میلیون واحد تا ۲۰ مرداد رسید. از آن هنگام اما روند سقوط شدید شاخص و صف بستن سهامداران برای فروش شروع شد و اوایل شهریور به حدود یک میلیون و ششصد هزار واحد رسید.
این موضوع موجب شد که برخی کارشناسان و حتی مقامات سیاسی عمل نکردن دولت به وعده خود و تصمیمات متناقض را دلیل از بین رفتن یک چهارم ارزش بورس طی دو هفته بدانند.
شاخص بورس در ادامه سقوط خود روز دوشنبه ۲۹ دی به عدد یک میلیون و ۱۴۹ هزار واحد رسید.
سهامداران می گویند که دارایی های خود را فروخته اند و وارد بورس شده اند و امروز شاهد نابودی سرمایه شان شده‌اند. کارشناسان در ماه‌های گذشته دلیل شاخص بورس را تصمیم های متناقض دولت، اظهارنظرهای غیرمسئولانه، و سوء مدیریت عنوان کردند.
بحران‌های اقتصادی در ایران و افزایش تورم و بیکاری در حالی ادامه دارد که جمهوری اسلامی به حمایت خود از دولت سوریه و گروه‌های نیابتی در لبنان، عراق، و یمن ادامه می‌دهد.
آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.
ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توییت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.
A Copyright © All rights reserved by Holdingselskab Cvr:4138654 ApS |