صدای طهران

سایت آگاهی، مبارزه، دموکراسی

وکیل کسری نوری: موکلم عفو شده اما هنوز آزاد نشده است


فرشید یداللهی؛ وکیل کسری نوری از پیروان دراویش گنابادی می‌گوید به دلیل اختلاف میان داسرای شیراز و زندان اوین،  موکلش آزاد نشده است. این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی در “اعتراضات گلستان هفتم” دستگیر شده و از پنج سال پیش در زندان به سر می‌برد.

فرشید یداللهی، وکیل دادگستری در گفت‌وگو با “شبکه شرق” درباره آخرین وضعیت پرونده کسری نوری، درویش زندانی توضیح داده و گفته که موکل‌اش بابت پرونده‌ای که برای او در ماجرای گلستان هفتم تشکیل شده بود، مشمول عفو شده است.

او تاکید کرده که ایجاد اختلاف صلاحیت میان دادسرای شیراز و دادسرای اوین تهران و عدم تعیین تکلیف موضوع در دیوان عالی کشور مانع آزادی موکلش شده است: «عناوین اتهامی کسری نوری در این پرونده عبارت بود از اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، اخلال در نظم عمومی و تمرد از اوامر پلیس. این پرونده در دادسرای اوین مطرح است اما به صورت نیابت به دادسرای شیراز ارسال شده بود که مشمول عفو قرار گرفت.»

این وکیل دادگستری از مراجعه خود به دیوان عالی کشور نیز خبر داده و افزوده که دیوان عالی گفته است به موضوع رسیدگی خواهد کرد.

 

یداللهی با ابراز امیدواری به آزادی کسری نوری تا پیش از نوروز گفته است: «اگر پرونده در دیوان عالی کشور تعیین تکلیف شود و دادسرای شیراز صالح به رسیدگی تشخیص داده شود، با توجه به اینکه قرار وثیقه برای کسری نوری در شعبه ۱۴ صادر شده، احتمال آزادی او به مراتب بیشتر هم خواهد بود. اما همه این‌ها منوط به تعیین تکلیف پرونده در دیوان عالی کشور است.»
کسری نوری پرونده دومی در دادسرای شیراز دارد که عنوان اتهامی آن اجتماع و تبانی است. به گفته وکیل او، مصداق این اتهام بیانیه‌ای است که هرگز منتشر نشده است.

کسری نوری سال ۱۳۹۶ در ماجرای درگیری نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و دراویش گنابادی در خیابان گلستان هفتم تهران، دستگیر شد.

او قبلا مدیر خبرگزاری “مجذوبان نور” بود. این خبرگزاری چند سالی است به فعالیت خود پایان داده است.

کسری نوری سال ۲۰۲۱ همزمان با روز جهانی مطبوعات از طرف ائتلاف مطبوعات آزاد در فهرست ۱۰ روزنامه نگاری قرار گرفت که در جهان زیر بیشترین فشار و آزارهای حکومتی هستند.

A Copyright © All rights reserved by Holdingselskab Cvr:4138654 ApS |